Pytania

Nie mam zupełnie pojęcia o nutach, czy mimo tego sobie poradzę?

  • Zapis Wygrywanek nie korzysta z nut na pięciolinii, tylko obrazków i kolorowej numeracji palców, przez co jest od razu zrozumiały dla wszystkich, włącznie z dziećmi.

Czy Wygrywanki zastępują nuty?

  • Wygrywanki lepiej sprawdzają się przy zapisywaniu prostych melodii. W przypadku złożonych struktur melodyczno – harmonicznych, np. wirtuozowskich utworów fortepianowych, ich zastosowanie zamiast nut byłoby skomplikowane i raczej nie miałoby sensu.

Czy Wygrywanki zastąpią naukę w szkole muzycznej?

  • Wygrywanki nie powstały po to, by zastąpić szkołę. Stworzyliśmy je, aby każdy mógł poznać przyjemność grania lub pouczyć się w domu z dzieckiem, zanim zdecyduje się na szkołę. Jeśli się spodoba, wtedy można pomyśleć o zorganizowanej nauce w szkole muzycznej. Jest ich w Polsce coraz więcej.

Czemu do grania Wygrywanek służą instrumenty klawiszowe, a nie np. flet lub skrzypce?

Zdecydowało o tym kilka względów:

  • Instrumenty klawiszowe dają od razu dźwięk „czysty” – ustalony pod względem wysokości, co ma olbrzymie znaczenie dla rozwijania wrażliwości słuchowej w sytuacji, gdy nauka jest samodzielna i nie odbywa się pod okiem nauczyciela.
  • Pianina elektryczne, keyboardy oraz klawiatury midi do komputerów z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, a przy tym najprostszy model można kupić naprawdę tanio, umożliwiając dziecku rozpoczęcie gry. Oczywiście do profesjonalnej – zawodowej nauki polecamy akustyczne instrumenty, dysponujące „żywym” dźwiękiem. „Żywym”, czyli powstającym dzięki drganiu strun, a nie poprzez odtworzenie w głośnikach dźwięku wcześniej już nagranego.
  • Czarno – biały układ klawiszy pianina – „wypukłość” czarnych klawiszy ponad białe, umożliwia błyskawiczne, dotykowe kojarzenie dźwięków. Jest to istotny czynnik, pozwalający grać Wygrywanki bez znajomości nut.
  • Specyfika instrumentów klawiszowych, a w szczególności „topografia” ich klawiatury, umożliwiła stworzenie zapisu, angażującego dość równomiernie do odczytu zmysły wzroku, dotyku i słuchu. Przekłada się to w istotny sposób na łatwość gry Wygrywanek oraz ich walory ogólnorozwojowe.

Komentowanie jest wyłączone.